Undergraduate Exhibition

Presenting your work gives you an opportunity to share your research findings, receive valuable feedback on your work, and contribute to the scholarly conversation. 

Background

Penn State's annual Undergraduate Exhibition at University Park communicates and celebrates the participation of undergraduate students from across the University in scholarly inquiry, research, and creative endeavors.

Undergraduates from all Penn State campuses are eligible to enter one of four formats for sharing research and creative inquiry:

  • Undergraduate Exhibition for Research, Inquiry, and Creative Activity
    • Traditional research poster 
    • Oral research presentation – five-minute presentation for disciplines or projects for which traditional research posters are not traditionally used (e.g., an original piece of visual art)
    • Performance – five-minute performance (e.g., music; writing or poetry reading; dance, theatre)
  • Engagement Experience Poster Exhibition
    • Posters highlighting and reflecting on student engagement achievements (NOT a research poster)

In addition to the Undergraduate Exhibition at University Park, exhibitions and research fairs are regularly hosted across the Commonwealth. Please see our Getting Help section for campus-specific resources.

  • Current undergraduate
  • Endorsed by a Penn State research mentor

Applications for the Undergraduate and Engagement Experience Exhibitions are submitted through InfoReady. Applications for the Undergraduate Exhibition for Research, Inquiry, and Creative Activity are submitted here; applications for the Engagement Experience Poster Exhibition are submitted here. A completed application consists of the following:

  • Seventy-five-word abstract
  • Name and contact information of the research supervisor to provide an endorsement of the student

Questions about the Undergraduate and Engagement Experience Exhibitions should be directed to Alan Rieck, associate vice president and associate dean for undergraduate education, at 814-863-1864 or ajr83@psu.edu.

The application cycle for the Undergraduate and Engagement Experience Exhibitions opens in January and closes in March.

Gerard A. Hauser Award

The Gerald A. Hauser Award is given to the exhibition entry judged to be the best overall. Named in honor of a former director of Penn State's honors program, it is accompanied by a $500 prize.

Category Awards

First, second, and third place is awarded in each of the Exhibition’s entry categories, including arts and humanities, course-based projects, engineering, health and life sciences, physical sciences, social and behavioral sciences, and oral presentations and performances.

Peter T. Luckie Award for Outstanding Juniors

The Peter T. Luckie Award for Outstanding Juniors is sponsored by the Undergraduate Research and Fellowships Mentoring office and the Penn State Chapter of Phi Kappa Phi National Honor Society. The award recognizes an outstanding junior entry in each of the three following areas: health and life sciences, humanities and social sciences, and physical sciences and engineering. Each award is accompanied by a $200 prize.

Information about the Penn State chapter may be found at www.phikappaphi.psu.edu.

University Libraries' John Sr. and Kimlyn Patishnock Undergraduate Research Award: Excellence in Information Literacy

The University Libraries' John Sr. and Kimlyn Patishnock Undergraduate Research Award: Excellence in Information Literacy recognizes scholarly work based on a foundation of careful background research and literature review. The award is given to entries that demonstrate excellence in information literacy through the following: showcasing your research process and strategies; selection of sources that contribute to your argument and ideas; social, ethical, or economic considerations in accessing information; and credit and proper citation for any quotes, tables, graphs, images, and other content displayed. 

Information on this award and the judging rubric may be found at the Libraries' website or by contacting Student Engagement Coordinator Hailley Fargo (hmf14@psu.edu).

2020

Gerard A. Hauser Award 

Erin Doolin, College of the Liberal Arts — Female Judges Sentence Harsher Than Male Judges in Sex Offense Cases

Arts and Humanities

First Place

John Gurklis, College of the Liberal Arts — Heritage Management at Khan al-Umdan in Acre (Akko), Israel: An Unsolvable 'Wicked' Problem?

Second Place

Elise Schaffer, Lehigh Valley — Access and Adaptations in Public Art Destinations

Engineering

First Place

Nate Osikowicz, College of Engineering — Optimal Dexterity for Tensegrity Robotic Arm

Second Place

Karim Barsom, College of Engineering — Assessing the Challenges of 3D Printing Barium Titanate

Third Place

Jay Sim, College of Engineering — Reinventing Foundry in a Box for the 21st Century

Health and Life Science

First Place

Piper Jones, Eberly College of Science — Methacholine Induces an Acute Inflammatory Response in a Mouse Model of Adolescent Asthma

Second Place

Amy Kovaleski, College of Engineering — Potential use of biocontrol Trichoderma spp. metabolites to control growth and aflatoxin production in A. parasiticus

Third Place

Courtney Page, College of Agricultural Sciences — Investigation into the regulation of [1, 25(OH)2D3] by CPY24A1 and the impact on T cell proliferation

Physical Sciences

First Place

Zhuolai Pan, College of Earth and Mineral Sciences — Dynamics of supraglacial lake drainage on Amery ice shelf, East Antarctica

Second Place

Mollie Comella, Eberly College of Science — Direct Amplification of Mosquito Blood Meals in Human Identification

Third Place

Nicholas Litak, Eberly College of Science — Ligand-gold core interactions control the electronic structure in gold nanoparticles

Social and Behavioral Sciences

First Place

Abigail Luke, College of the Liberal Arts — When Non-Conformity Trumps Partisanship

Second Place

Shelby Conkling, Samantha Conway, Adrienne Pauline, Behrend — The Effect of Essential Oil on Memory Retention

Third Place

Sara Bickhart, College of Health and Human Development — Women Are Not More Likely to Receive Suggestion to Cease Driving

Oral Presentation and Performance

First Place

Tatiana McAnulty, Eberly College of Science — Discovery of Novel Chemotherapeutic Agents Using a Pediatric Glioma Model

Second Place

Andrea Regalbuto, Altoona — Senior Exhibition: Flap/Flutter

Third Place

Alex Modrzecki, College of the Liberal Arts — Relationship Between Bicycle Friendliness and Other Sustainability Practices On A College Campus

Engagement

First Place

Alex Grosek, Pranav Gupta, Valentina Marotti, Natalie Sanchez, Daniel Shoemaker, Jack Ziegler, Smeal College of Business — Commercialization Study for Penn State Inventions

Second Place

Andrew Garrett, Smeal College of Business — Commercialization Study for Penn State Inventions

Third Place

Jessica Wunderley, Smeal College of Business — Commercialization Study for Penn State Inventions

Peter T. Luckie Awards for Outstanding Juniors

Arts and Humanities

Tucker Johnson, College of Arts and Architecture — A Presence Within Reassembly: Rebuilding an Instrument and Redesigning a Performance Practice

Science and Engineering

Erin Kelly, Eberly College of Science — Investigating the Protein PF3D7_0420300 as a Potential Drug Target in the Malaria Inducing Parasite Plasmodium falciparum

Social and Behavioral Sciences

Shuangshuang Chen, College of the Liberal Arts — Testing the Anxiety-Reducing Effects of Dark Chocolates in Public Speaking Anxiety

University Libraries’ Undergraduate Research Award: Excellence in Information Literacy

John Sr. and Kimlyn Patishnock Grand Prize

Evan Sneed, Eberly College of Science — A Climatic Investigation of Cold Haber World Atmospheres II

First Place

Autumn Deitrick, College of Engineering — Optimizing the Weir Equation for Nature-Like Fish Passages

Second Place

Aileen McKinstry, College of the Liberal Arts — Guns Perps and Scalia: An Analysis of Justice Antonin Scalia's Originalist Jurisprudence in District of Columbia v. Heller

Third Place

Kelsey Bittel, College of Health and Human Development — Physical Activity, Seasonality, and Weather Indices: A Scoping Review of Research with Device-based Measures of Physical Activity

Honorable Mention

Christopher Bryan, Harrisburg — Neural Networks for Solar Panel Maximum Power Point Tracking

Emma Domico, College of Health and Human Development — Finding Genetic Variation in Publicly Available Sequence Data

Nathan Sitzler, Marcella Puglia, Behrend — Thought Suppression as a Mediator in the Relationship Between Posttraumatic Stress Symptoms and Negative Affect in Traumatized Individuals

2019

Gerard A. Hauser Award

Kaylee Kishbaugh, College of Agricultural Sciences — Evaluating the Safety of Duck Prosciutto

Arts and Humanities

First Place

Sarah McKenna, College of the Liberal Arts — Analyzing "Detrimental Psychological Harm": Social Science Evidence and Segregation in the Supreme Court Post-1950

Engineering

First Place

Cody Kubicki, College of Engineering — Fluid Dynamics Study of an Implantable Fontan Circulation Assist Device

Second Place

Cara Pearson, College of Engineering — Determining the Efficiency of Emboli Detection with Doppler Ultrasonography

Third Place 

Tice Ryan Harkins (tie), Eberly College of Science — Development of a Micro-Particle Image Velocimetry Platform to Study Thrombosis In Vitro

Avery Wang (tie), Eberly College of Science — Improving Breast MRI Quality Utilizing Ultra-High Dielectric Constant Materials at 3 Tesla

Health and Life Science

First Place 

Szu-Yu Kuan (tie), Eberly College of Science — Investigating the VNTR in the human Dopamine Transporter Gene (DAT1)

Emily Snell (tie), Eberly College of Science — Activity of Tetrazole-based trans-Translation Inhibitors in Bacillus anthracis

Kelly Vanden (tie) — Methacholine as an agent for inducing labored breathing in an adolescent mouse model

Physical Sciences

First Place

Shirin Gul Zaidi, Eberly College of Science — Modeling the Dynamical Evolution of Saturn's E ring Following a Cryovolcanic Eruption on Enceladus

Second Place

Garrett Evans, College of Agricultural Sciences — Evaluating adaptation to climate in Acer rubrum populations to understand responses to climate change

Third Place

Hunter Kauffman, College of Agricultural Sciences — Effects of Anthropogenic Noise on Nesting Time and Fledging Success of Songbirds

Social and Behavioral Sciences

First Place

Aiden James Peat, Eberly College of Science — Adolescent social stress and genetic background alter morphine sensitization in C57BL/6J and BALB/cJ mice

Second Place

Karina Grullon Perez, Eberly College of Science — The Pros and Cons of Perceived HIV-Related Stigma in Younger and Older Adolescents in Botswana

Third Place

Caitlin Surgeon (tie), Eberly College of Science — Examining the acceptability of using sipIT digital tools to increase fluid consumption in kidney stone patients

Cantia Thomas (tie), College of the Liberal Arts — The Relation Between Perceived and Population Based Environmental Risk and Maternal Stress

Oral Presentation and Performance

First Place

Gage Patrick James Kroljic, College of Arts and Architecture — Sounds of the Middle East

Second Place

Dixin Xie, College of Health and Human Development — Psychosocial risk factors of food insecurity in Puerto Rican Adults from baseline to 5-year follow up

Peter T. Luckie Awards for Outstanding Juniors

Science and Engineering

Ryan Santilli, Yashitaka Shibata, and John Williamson III, Eberly College of Science — Developing Optimized Protein Molecular Weight Markers Applicable to SDS-PAGE and Western Blot Assays

Social and Behavioral Sciences

Emily Blaker, Fayette, The Eberly Campus — The Effects of School Stress on Student-Athlete GPA and Sport Enjoyment

University Libraries’ Undergraduate Research Award: Excellence in Information Literacy

John Sr. and Kimlyn Patishnock Grand Prize

Cuyler Luck, Eberly College of Science — Identifying Drug-Drug Interactions Between Experimental Antimalarials

First Place 

Brady Houtz, College of Engineering — Effects of elevated beat rate on the hemodynamics of the Penn State pediatric ventricular assist device

Second Place

Stefan Horgas, College of Information Sciences and Technology — Virtual Teams Review: An Exploration of the Multifaceted Nature of Team Virtuality

Third Place

Marisa Vanness, College of the Liberal Arts — Women's Protest and Health in the International Sphere

Honorable Mentions

Peyton Loomis and Kristin Newvine, Altoona — Princesses and Princessing: The Sociology of Making Magic

Hannah Griffin, College of the Liberal Arts — Influences of Italian Colonial Media on Perceptions of Immigrants Today

Kushagra Kumar, Eberly College of Science — Testing Potential Inhibitors of the Sigma E Pathway in Escherichia Coli

Philip Zachariah, Eberly College of Science —  A Fly on the Wall: Bridging the Gap Between Penn State Research Laboratories and the Student Community

2018

Gerard A. Hauser Award

Ethan Liu, Logan Staley, Eberly College of Science — Exploring the Economic Utilization of Invasive Species to Improve the Select Health of Ecosystems in Cuba

Arts and Humanities

First Place

Makaela Bigley, College of Engineering — Cahal Pech: Recreating Ruins with Structure from Motion Mapping

Course-based

First Place

Melissa Mercado (tie), Eberly College of Science — Bacillus Strains Used as a Biological Control for Trichoderma Aggressivum Aggressivum

Rachel Crowley, Rachel Gaddis, Christi Geisler, Rachel Gimuriman, Ryan Metz (tie), Smeal College of Business —  DowDuPont Corian Quartz Process Improvement Project

Engineering

First Place

Ashley Castell, College of Engineering — Advanced Turbine Measurement System Design for Rotating Instrumentation

Second Place

Michael Szczesniak, College of Engineering — e Arc Additive Manufacturing (WAAM) Utilizing a Low Cost, Closed Loop Current Control System

Health and Life Science

First Place

Mary Sievers, Eberly College of Science — Investigating Environmental Factors that Impact Bacterial Antagonism

Second Place

Amanda Williams, Eberly College of Science — Investigating Environmental Factors that Impact Bacterial Antagonism

Third Place

Daniel Ferriss, Sophia Landaeta, Rachel Swope, Eberly College of Science — Investigating Axonal Neuroprotection and Dendritic Response to Injury in Drosophila Neurons

Oral and Performances

First Place

Rachel Fleischer, College of Arts and Architecture — Movements from Poema del Pastor Coya by Angel Lasala

Second Place

Thomas Wert, College of Arts and Architecture — Re-envisioning Johnston Square

Third Place

Lucas Tranchita, College of Earth and Mineral Sciences — Potential Wetland Sites to Reduce Flooding along the Buffalo Bayou in Houston, TX

Physical Sciences

First Place

Matthew Tracey, Eberly College of Science — Small Oligonucleotide Models of the Twister Ribozyme Active Site Reveal No Intrinsic Activity of CA and UA Linkages

Second Place

Jenna Mandel, Eberly College of Science — Neurons Survive and Regenerate After Injury to Both Axons and Dendrites

Third Place

Anna Whitaker, College of Earth and Mineral Sciences — Gradient Analysis of Upper Ordovician Fossil Assemblages in the Taconic Foreland Basin: Comparison of Central Pennsylvania and Virginia

Social and Behavioral Sciences

First Place

Alisha Pushinsky (tie), College of Agricultural Sciences — Determining Zebrafish Preference of Food or Novel Object Presentation Through Behavioral Observations

Joseph Sheaffer (tie), College of the Liberal Arts — Individual Political Ideology Informing the Consumption of Outrage Media

Third Place

Rachel Fleischer, College of the Liberal Arts — Exploring the Passage of Immigration Legislation in the Modern Political Era

Peter T. Luckie Awards for Outstanding Juniors

Arts and Humanities
Lindsey Kircher, College of Arts and Architecture — The Role of Sign and Symbol in Contemporary Painting

Sciences and Engineering
Karina Grullon-Perez, Eberly College of Science — Determining the Role of mthl3 in Dendrite Regeneration

Social and Behavioral Sciences
Alexander Rembalsky, College of the Liberal Arts — The Relationship Between Lesion Recovery and Functional Connectivity in Traumatic Brain Injury

University Library Awards for Information Literacy

Grand Prize
Seamus Wagner, College of the Liberal Arts — Partisan Bias in Electoral Conflict: Tanzania’s Kawe Constituency

First place
Emily Seiger, College of Agricultural Sciences — The Effects of Iron on Mood, Stress, and Quality of Life in Women of Reproductive Age

Second place
Sean Clees, College of Engineering — Vortex Core Dynamics in a Swirling Jet Near Vortex Breakdown

Third place
Cristina Frass, College of Arts and Architecture — Tackling Flooding Issues in Houston

Honorable Mentions
Madeline Nyblade, College of Earth and Mineral Sciences — Numerical Modeling of the Agricultural-Hydrologic System in Punjab

Rachel Bruning and Joaquim Santos, Eberly College of Science — Investigation of Microbial Diversity Within the Mutualistic Symbiosis Between the Hawaiian Squid and Vibrio Fischeri

Heather Bair, College of Agricultural Sciences — Reducing Phosphorous Loading in Lake Erie by Identifying Land Areas Suitable for Wetland Construction

Danielle Jones, College of Health and Human Development — Assessing Physical Activity Promotion Among Church Youth Programs

Sarah Mohammed and Matthew Adams, Altoona Campus — Showcasing Internships: The Art of Scientific Presentation